Nessák Patrik v knihe radí ako na BotNety

Kybernetická bezpečnosť je v dnešnej dobe dynamicky rozvíjajúcou sa oblasťou, ktorá musí každý deň reflektovať na neustále pribúdajúce hrozby. Tie sú každým dňom rafinovanejšie a dokážu napáchať obrovské škody.

Nessák Patrik Slučiak sa venuje programovaniu od svojich 15 rokov. Dnes pôsobí ako vysoko-úrovňový programátor pre technológie, ako napr. C# a Selenium. Ako nízko-úrovňový programátor vyvíja mikroprocesory a softvér využívajúci Malware Developing pod platformou Win (C++). Patrik je konzultantom pre IT security na viacerých fórach a venuje sa aj inovatívnym riešeniam.

O svoje skúsenosti s IT security sa Patrik rozhodol podeliť v publikácii pod názvom BOTNETY. Cieľom knihy je priblížiť základné fungovanie BotNetov, popísať metódy a možnosti aktivity malware, popísať metodiku komunikácie, ale aj výhody a nevýhody jednotlivých postupov komunikácie, spôsoby „ukladania sa do systému“, ktorými disponujú malware.

Vo svojej publikácii z roku 2021 Patrik popisuje praktiky útočníkov, ktoré používajú pri tvorbe BotNetov, ako aj spôsoby návrhu a implementácie malware, ktorými útočníci BotNety skladajú. V knihe sú ďalej vysvetlené stavby BotNetov, metódy ich komunikácie medzi útočníkom, napadnutým počítačom a medzi sebou, spôsoby skrývania útočníka pri útoku, možnosti proxy serverov, výber mediačných členov, priebeh šírenia malware útočníkom až po priebeh infekcie systému, vytvorenie plánu koncových skupín užívateľov, pre ktorých má byť BotNet primárne určený, spôsoby a druhy inštalovania infikovaných programov, spôsoby skrývania sa malware v systéme, využívanie systémových volaní Win Api, obchádzanie systémových práv System Integrity Level, metódy ukladania malware do systému, spúšťania zo systémových lokácií, prístup k registrom Hives, zneužívanie názvov ciest, ktoré útočníci používajú, druhy zakrývania stôp malware v systéme, ako aj spôsoby zakrytia aktivity útočníkov, ktoré sami využívajú, možnosti detekčnej databázy a následnej analýzy malware, príklady kódovej modifikácie malware pri jeho zistení antivírusmi, modifikáciu systémového prostredia, vetiev databáze registrov, zavádzanie objektov, knižníc, služieb, vrátane ovládačov do infikovaného systému, blokovanie systémových častí – systémový Hijacking, desktop Hijacking, popis detekčného obrazu, jeho vytvorenie a možné zneužitie, praktiky, akými je možné zistiť spustený bezpečnostný program a možnosti, ako malware na túto udalosť reagujú.

Patrik Slučiak, Junior QA Engineer, Ness Košice: „Som veľmi všestranná osoba a som toho názoru, že človek by sa nemal uspokojiť s tým čo vie alebo má, pretože sa dá vždy postúpiť o level vyššie. Ľudia, ktorí nič nerobia, nič nedosiahnu.“

Knihu je možné zakúpiť v e-shope >>