Nessák Matej vyhral Hack CodeX v Rige

CodeX je medzinárodný hackathon a zároveň komunita, ktorá sa snaží spolupracovať a využitím nových technológií vytvárať rôzne inovácie. Akcie sa zúčastnilo viac ako 300 IT špecialistov z Európy na ktorých čakalo 7 výziev. V silnej konkurencii zvíťazil Nessák Matej, ktorý svoj zážitok zrekapituloval v krátkom článku.

V druhej polovici júna som sa zúčastnil “Hack CodeX” hackathonu v meste Riga, Litva. O tejto akcii som sa dozvedel z instagramovej reklamy. Na základe životopisu a skúseností bola moja prihláška schválená a začal som sa baliť.
Cesta do Rigy prebehla relatívne hladko – vstal som v Stredu o 3:00 ráno, dopravil sa autobusom do Viedne a o 6:30 som už sedel v lietadle ktoré sa pripravovalo na odlet a o 10:00 lokálneho času som už prichádzal k môjmu Airbnb.
Od Stredy do Piatku som pracoval na rôznych miestach v Rige – kaviarne, reštaurácie, parky a taktiež som vyskúšal coworking, kde som spoznal ďalších programátorov, ktorí cestujú popri práci.

Počas týchto dní som bol taktiež aktívny na Discorde kde prebiehala komunikácia ohľadom organizácie hackathonu. Oslovil som viacero účastníkov hľadajúcich členov do svojho tímu. Ozvala sa mi jedna front-end developerka, ktorá sa účastnila hackathonu spolu so svojou sestrou – dátovou analytičkou. Stretli sme sa na pive a prebrali ktoré výzvy nás zaujali. Celkovo sme si mohli vybrať zo 7 challenges z rôznych oblastí – od crypto trading bota, cez hardware, AI, AR až po automatizáciu. Zhodli sme sa na troch nápadoch, s ktorými sme následne prišli na otvorenie hackathonu. Naverbovali sme ďalších dvoch členov do tímu – DevOps inžiniera a python juniora. Už ako kompletný tím piatich ľudí sme sa rozhodli vytvoriť bota na obchodovanie crypto pomocou alternatívneho zdroja dát – horoskopov. Prvý deň sme strávili študovaním astrológie a zberom dát, v ktorých sme následne hľadali korelácie. 24 hodín neskôr sme si uvedomili, že tento projekt je síce vtipný ale nemá veľký zmysel a tak sme sa rozhodli zmeniť challenge a v polovici hackathonu, s menej než 24 hodinami do odovzdania sme sa pustili do nového projektu.

Táto nová výzva vyžadovala aplikáciu, ktorá po skončení MS Teams meetingu zoberie jeho záznam, extrahuje transkript a rozpošle ho všetkým účastníkom meetingu. Náš DevOps inžinier začal experimentovať s API ktoré poskytuje Azure, frontend developerka začala dizajnovať a kódiť frontend, dátova analytička sa pustila do extrakcie a analýzy audia, python junior hľadal spôsoby ako automatizovane rozposielať emaily a ja som vyvýjal backend, pomáhal a radil kde to bolo potrebné. Po pár hodinách každý člen tímu urobil kus práce a postupne sme to začali spajáť do dvoch github repozitárov – backend a frontent.

Odovzdať náš projekt sme stihli len tak-tak, ešte 15 minút pred odovzdaním naše API padalo. Výsledná aplikácia bola postavená na pythone – flask (ktorý som sa musel najprv naučiť, keďže som nikdy pred tým v pythone neprogramoval), MS Azure APIs – na vytvorenie a analýzu transckriptu z audia. Frontend sme vyvynuli v Reacte.

Naša aplikácia funguje nasledovne: po skončení meetingu užívateľ vezme link na záznam a vloží ho do aplikácie. Aplikácia extrahuje audio a pošle ho na Azure API, ktorý vráti transkript vo VTT formáte. Transkript je následne analyzovaný pomocu AI, ktorá vráti sumarizáciu meetingu a zaujímavé entity ktoré v texte našla. Na základe týchto entít sú postavené smart features – todo list, reminders a hodnotenie do akej miery boli účastníci meetingu pozitívny. Tieto informácie rozpošle účastníkom meetingu a pridá link na webstránku, kde sú všetky tieto informácie usporiadané do interaktívnej formy – videozáznam z meetingu, transkript (pri kliknutí na niektorú vetu v transkripte video preskočí na čas v ktorom bola daná veta povedaná), skóre pozitivity účastníkov a todo / reminders zoznamy.

Po odprezentovaní aplikácie porote sme boli označení ako najinovatívnejší tím, vďaka všetkým features ktoré sme spravili navyše a vyhrali sme 1. miesto v kategórií automatizácie.

Tento hackathon som si neskutočne užil, všetko bolo skvelé – od priestorov kde sa odohrával (Technical University of Riga) cez atmosféru: všade vládol pracovný chaos, ozývali sa otvárané plechovky redbullov a klikanie klávesníc, až po úžasných ľudí – organizátorov, účastníkov ale hlavne členov môjho tímu. Bol to môj prvý hackathon, ale som si istý že nebol posledný.