Na Ukrajinu na dodávke, späť na Slovensko pešo

Nessák Daniel v rámci spolupráce nadácie Integra a Cirkvi bratskej pomáha vyzbierať finančné prostriedky na kúpu dodávok, ktoré zvážajú utečencov z ohrozených oblastí. Týmto dobrovoľníkom sa podarilo zakúpiť už 2 dodávky na transport ľudí a materiálu. Tretia dodávka bude zakúpená priamo na Ukrajine už čoskoro, stále však chýbajú prostriedky na potrebné štvrté vozidlo.

 

Dobrovoľníci boli zakúpenú dodávku naloženú potravinami a zdravotníckym materiálom odovzdať cez víkend na Ukrajine osobne. Naspäť sa dostali po vlastných a na vlastné oči tak mohli vidieť dlhé rady ľudí utekajúcich pred zúriacim konfliktom.

 

Daniel B., Program Director, Ness Košice:Nadácia Integra v spolupráci s Cirkvou bratskou zháňa pre miestne cirkvi na Zakarpatí, kde sa zdržuje najväčší počet utečencov 9 a viac miestne dodávky. Tieto autá sú využívané denne smerom do Kyjeva a ostatných najviac zasiahnutých miest, kde sa posiela humanitárna a zdravotná pomoc. Cestou späť sa odtiaľ zvážajú ľudia do bezpečnejšej západnej Ukrajiny a ďalej do Európy. 

 

Doteraz na to ukrajinski partneri používali ich osobné autá, ale vzhľadom na ich vek na to nestačia, a preto nás oslovili, či im nepomôžeme zadovážiť 4-5 vozidiel, ktoré budú spoľahlivé na tieto dennodenné nebezpečné cesty. 

 

Zatiaľ sa nám podarilo aj s prispením košického Nessu vyzbierať dosť peňazí na zakúpenie troch vozidiel, ale vzhľadom na nákupnú cenu takýchto vozidiel, ktorých ani nie je na trhu dosť, nám treba ešte pomerne veľkú čiastku, aby sme pomohli viacerým. 

 

Ak by ste chceli prispieť na takúto službu, môžete tak urobiť na stránke https://integra.darujme.sk/ness-ukrajine/ , alebo poslať svoj príspevok na účet Nadácie Integra: SK92 1100 0000 0026 2447 5468. Pre identifikáciu účelu podpory je dôležité uviesť  poznámku: Vozidlá pre UA. 

 

V mene všetkých dobrovoľníkov a najmä príjemcov pomoci úprimne ďakujeme.“